top of page

התנהגויות שפת גוף שכל אחד חייב להכיר

"הגוף לעולם לא משקר" - ג'ו נבארו.


במסע האישי שלי לשיפור עצמי, התעניינתי וקראתי רבות על ניתוח שפת גוף. עצם ההבנה שחשוב להקשיב לגוף ולא רק למילים, יוצרת מודעות. כדי להקשיב לגוף עלינו להכיר את השפה. ג'ו נבארו, חוקר FBI לשעבר ומומחה לשפת גוף, מדבר על שתים עשרה ביטויים של שפת גוף שיירמזו לנו שמשהו לא בסדר או שיש בעיה. רגשות אלה לא תמיד יבואו לידי ביטוי בצורה מילולית על ידי האדם שאנחנו מדברים איתו, ולכן על אחת כמה וכמה חשוב להכיר אותן. 1. הצרת גבות - כאשר מקמטים את האזור בין העיניים ומעל האף, בדרך כלל יש בעיה, דאגה או הירתעות. סימן אוניברסלי זה עשוי לקרות מהר מאוד ויכול להיות קשה לזיהוי, אבל מדויק.

 2. נגיעה בעפעפיים - נגיעה רגעית בעפעפיים יכולה להיות צורה של עצימת העיניים והפגת מתחים. לדוגמה, כשאנשים אומרים משהו שהם לא היו צריכים לומר, אלו שמקשיבים להם יגעו או יגרדו בעפעף. זאת אינדיקציה טובה לכך שנאמר משהו לא במקום.

 3. כיסוי עיניים - כיסוי רגעי של העיניים בעזרת היד או האצבעות היא התנהגות שבאה להרגיע או לחסום חוויה שלילית, כמו לקבל חדשות רעות. זה גם מצביע על רגשות שליליים, דאגה או חוסר ביטחון.

 4. קימוט האף - מרמז לגועל. כאשר אנו מריחים או אפילו רואים משהו שאנחנו לא אוהבים, שריר הנחיריים שלנו מתכווץ באופן לא רצוני, וחושף את הרגשות האמיתיים שלנו.

 5. כיווץ שפתיים - שאנו נתקלים באירועים שליליים או מחשבות לא נוחות, השפתיים שלנו יתכווצו זו לכיוונה של זו בחוזקה, ובכך ישדרו את החששות שלנו. זהו רמז לכך שמשהו לא בסדר.

 6. שרבוב שפתיים - אנו מכווצים את השפתיים שלנו לכיוון קדמת הפה כאשר אנו לא מסכימים עם משהו או כשאנחנו חושבים על אלטרנטיבה.

 7. משיכת שפתיים מכווצות הצידה - במקרה הזה השפתיים הקפוצות נמשכות לצד הפנים, במחווה שאומרת, יש לי כאן בעיות אמיתיות. אני לא אוהב את מה ששאלו אותי, או מה ששמעתי עכשיו.

 8. הסטת לסת - תזוזה של הלסת או הסטת לסת חוזרת מצד לצד - רוב האנשים עושים זאת לעתים רחוקות, אז כשתראו את זה, תדעו שמשהו מטריד את האדם הזה. יש לו ספקות, הוא לא משוכנעים, או שהוא לא מאמין לכם.

 9. נגיעה או כיסוי של "גומת הצוואר" - מציין דאגה, בעיות, חוסר ביטחון או פחד. גברים נוטים לתפוס את הצוואר או הגרון שלהם בחוזקה ולסדר את העניבה או הצווארון. נשים נוגעות באזור זה בתדירות גבוהה יותר מגברים ונוטות לכך לעשות זאת ביתר קלות, בקצות האצבעות. נכסה את הצוואר שלנו כשאנחנו מרגישים מאוימים.

 10. אצבעות משולבות וישרות - אנשים שנמצאים במתח, חרדה או פחד, ירגיעו את עצמם על ידי שזירה של אצבעותיהם ווחיכוכן לאט זו בזו. מהאינדיקטורים הטובים ביותר לכך שאדם נמצא בלחץ חמור.

 11. התנהגויות אוורור - כשמישהו מבקש מאיתנו לעשות משהו או שואל שאלה ואנחנו צריכים להתאוורר כדי לענות כך, נעשה זאת על ידי הרמת הבגדים שלנו, משיכה של הצווארון ועוד - אנחנו מתקשרים שמשהו מפריע לָנוּ. טמפרטורת העור שלנו יכולה להשתנות תוך פחות מרבע שנייה. אנחנו מאווררים את עצמנו כדי להתקרר מבלי לחשוב על זה, התנהגות זו לעתים קרובות מגלה שמשהו לא בסדר או מטריד.

 12. הזזת הקרסול - יש אנשים שמזיזים שוב ושוב את הקרסול (מצד לצד) בהפגנה של חוסר שקט, איבה, או חרדה. נראה את זה בדרך כלל כאשר האדם עומד, מה שיכול לגרום לכל הגוף לזוז ולהפוך את התנועה לניכרת לעין. בעוד שרוב האנשים שעושים זאת אינם מודעים לכך.

bottom of page